آیت الله انصاری شیرازی مايه افتخار حوزه‌هاي علميه

جمعه, 22 مرداد 1395
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

استاد رمضانی: شخصيت‌هايي مانند آيت الله انصاري شيرازي، صاحبان قله‌هاي علم و معرفت هستند.

متن مصاحبه هفته نامه پنجره با استاد حسن رمضانی درباره حکیم متاله حضرت آیت الله یحیی انصاری شیرازی تقدیم مخاطبان عزیز می‌شود.

 

 

 

 

استاد گرانقدر حسن رمضانی گفتند: شخصيت‌هايي مانند آيت الله انصاري شيرازي، صاحبان قله‌هاي علم و معرفت هستند.

در بُعد علوم عرفاني و فلسفي، ايشان آن قدر عظيم است كه شخصيتي مثل شهيد آيت الله سيد مصطفي خميني از علم و معرفت ايشان بهره‌ها گرفت.

ايشان يك شخصيت كهن و ريشه‌دار در حوزه علميه است و تفاوت است بين ايشان با كسي كه يك دوره شرح منظومه را خوانده و مي‌خواهد آن را تدريس كند. آيت الله انصاری شيرازي شخصيتي است كه يك عمر در راه حكمت و عرفان تلاش كرده و در علوم و معارف استخوان خرد كرده است.

تمام اين علوم و معارف براي اين است كه ما برسيم به اين معنا كه ما در مقابل خدا هيچيم؛ ممكن است من و ما در مقابل هم بروز و ظهوري داشته باشيم. يكي فاصل است، يكي مبارز است و مجاهد و .... منكر اين معنا نيستيم، منتها وقتي اينها را مقابل حقيقت هستي و صرف الوجود قرار بدهيم؛ همه در مقابل او فاني هستند مثل طلوع خورشيد و مخفي شدن نور ستارگان؛ تا خورشيد طلوع نكرده، سيارات جلوه دارند اما اگر خورشيد طلوع كند نور ستارگان محو مي‌شود.

در برابر حق، همه هيچ هستيم و هر چه هست اوست؛ خدا توفيق فهم اين حقايق را به همه بدهد. استاد انصاري شيرازي به اين نكته رسيده و آن را لمس كرده است؛ اين را ساده نگيريد.
اين را كه آيت الله مكارم شيرازي به ديدن آيت الله انصاري شيرازي مي‌رود و ايشان دست آيت الله مكارم را مي‌بوسد كم نگيريد. شخصيتي كه اگر بيشتر از آيت الله مكارم نباشد، از ايشان كمتر نيست؛ خم مي‌شود و دست مرجعيت را مي‌بوسد. شما نمونه‌اي مانند ايشان بياورد.

اين حاكي از اين است كه ايشان انانيت ندارد و همين معامله را با همگان دارد. حالات ايشان همه حاكي از بزرگواري و فاني بودن است. مايه فخر و مباهات ماست كه در حوزه اين چنين شخصيت‌هايي تربيت شده‌اند.

زماني كه من به قم آمدم، ايشان منظومه حاجي سبزواري را مي‌گفت؛ چون منظومه را خوانده بودم و به گمان اين كه بي نيازم، به درس ايشان نرفتم اما الان احسان خسارت مي‌كنم كه از محضر اين بزرگوار استفاده نكردم. بنده مفتخرم كه آيت الله انصاري را دوست دارم و درباره ايشان صحبت مي‌كنم؛ با همه بي‌لياقتي به آن افتخار مي‌كنم.

علامه حسن زاده آملي مي‌فرمودند ما چند نفر انگشت شمار بوديم كه تمهيد القواعد ابن ترکه را در محضر علامه طباطبايي فرا گرفتيم؛ به آيت الله انصاري شيرازي هم اشاره مي‌كردند كه ايشان در آن جلسات انس علامه طباطبايي شرف حضور داشت.

جلساتي هم كه با مرحوم علامه طباطبايي برگزار مي‌شده در منزل آيت الله انصاري شيرازي بوده است. اتاق معروف به اتاق علامه، در منزل ايشان است.

ايشان در راستاي امتداد شخصيت حضرت امام كه در فقه و اصول، فلسفه و عرفان و سياست و مبارزات عليه رژيم طاغوتي؛ اگر از اين آقایاني كه مطرح هستند بيشتر نباشند كمتر نيستند و براي دفاع از حقانيت كمتر نيستند و براي دفاع از حقانيت راه امام، بي توقع و بدون برخورداري از كوچك ترين امتيازي تلاش كرده و مي‌كنند و مصائب زيادي را در اين راه متحمل شده‌اند و الان هم پيوند بسيار وثيقي با مقام معظم رهبري و منويات ايشان دارند.  

{jcomments on}

خواندن 6165 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 21 شهریور 1395