مهمترین آسیبی که طلاب را تهدید می‌ کند/ لزوم تربیت طلاب اخلاق‌ مدار

جمعه, 22 مرداد 1395
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

رئیس انجمن علمی اخلاق اسلامی حوزه علمیه با تشریح مهم‌ ترین آسیب‌ هایی که طلاب را تهدید می‌ کند، گفت: حوزه علمیه باید در تربیت فضلا و علمای اخلاق‌ مدار، فعال باشد.

آیت‌الله حسن رمضانی در گفتگو با خبرگزاری مهر، حفظ حرمت بزرگان دین را ضروری دانست و اظهار داشت: محققان، محصلان، طلاب و دانشجویان باید برای ترویج و توسعه ارزش‌های اخلاقی حساب ویژه‌ای باز کنند.

وی غرور علمی و کبر نفس در اعمال را از بزرگ‌ترین آسیب‌های طلاب ارزیابی کرد و گفت: استاد معظمی مانند علامه حسن‌زاده آملی بارها به ما فرموده‌اند که در مقابل اساتید، مباحثه و «ان قلت‌های زائد» نیاورید و اگر ایرادی هم به نظرات بزرگان حوزه دارید در قالب طرح سوال باشد و تواضع در مقابل اساتید سبب رشد و تعالی انسان می‌شود.

رئیس انجمن علمی اخلاق اسلامی حوزه علمیه با تاکید بر اینکه وجه تمایز انسان و حیوان در فضائل اخلاقی نیز هست، افزود: به قول علما، اخلاق در تعریف ریاضی به مثابه عدد صحیح است که به ارقام وزن داده است، یعنی اخلاق به انسان وزن و اعتبار می‌دهد.

آیت‌الله رمضانی بر ضرورت رعایت اخلاق حرفه‌ای در کسب و کار تاکید کرد و گفت: افراد اگر در شغل و حرفه خود بهترین تخصص و تجربه را داشته باشند اما از اخلاق و رفتار انسانی بی‌بهره باشند هیچ ارزشی ندارد.

 

جای بزرگان حوزه علمیه نباید خالی بماند

این استاد اخلاق حوزه در ادامه با بیان اینکه جای اساتید و بزرگان درگذشته حوزه علمیه واقعا خالی است، گفت: طلبه‌های جوان با کرامت نفس و اخلاق اسلامی جای خالی اساتید بزرگی مانند آیات عظام بهجت، آقا مجتبی تهرانی و... را پر کنند، چراکه اگر حوزه مزین به اخلاق و فضائل اسلامی نباشد آسیب می‌بیند.

استاد حوزه علمیه قم به تبیین و اهمیت جایگاه و ارزش اخلاق در اسلام پرداخت و گفت: انسان تنها با ضمیمه حسن خلق به مرحله انسانیت دست پیدا می‌کند.

رئیس انجمن علمی اخلاق اسلامی حوزه علمیه با بیان اینکه انسان در هر پست و مقامی که باشد و یا هر توانمندی و تجربه‌ای که برسد بدون فضائل و مکارم اخلاقی کامل نیست، گفت: حوزه علمیه باید در تربیت فضلا و علمای اخلاق‌مدار فعال باشد.

آیت‌الله رمضانی یکی از راه‌های ترویج ارزش‌های دینی را تکریم و نکوداشت بزرگان حوزه عنوان کرد و گفت: بسیاری از بزرگان و فقهای حوزه علمیه به دلیل تواضع و بزرگ منشی که داشته و دارند دوست ندارند برجستگی‌های اخلاقی و علمی‌شان ترویج شود اما این وظیفه ماست که نگذاریم اجر و زحمات و خدمات علمی و معنوی آنها بی‌مزد بماند.

خواندن 2070 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 04 شهریور 1395