بررسی تبیین عرفان اهل بیت (ع)+صوت نقد استاد

نشست عرفان اهل بیت (ع)
 
 
 صوت بیانات آیت الله استاد حسن رمضانی در نقد و بررسی تبیین عرفان اهل بیت توسط آیت الله استاد فاضل گلپایگانی.         کلیک کنید.
 
 
 
 
  
به همت گروه عرفان پژوهشکده حکمت و دین پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی نشست عرفان اهل بیت(ع) با سخنرانی آیت الله فاضلی گلپایگانی و نقد آیت الله حسن رمضانی و حجت الاسلام و المسلمین حسینی آملی در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد.
 
 
 
آیت الله فاضل گلپایگانی ضمن طرح محورهای‌ ضرورت بحث، تبیین، اقسام، منابع، محوریت، موضوع و دیگر مسائل مربوط به این حوزه با اشاره به ضرورت بحث از عرفان اهل‌بیت(ع)، گفت: باید تأسف خورد، پس از 35 سال از پیروزی انقلاب با داشتن بستر غنی معارف ائمه اطهار(ع)‌سر سفره دیگران نشسته‌ایم.
 
وی ادامه داد: ارائه عرفان اصیل اهل‌بیت(ع)‌باید از سوی حوزه علمیه صورت گیرد؛ چرا که صدر و ذیل عرفان ائمه اطهار(ع) بر محور سخنان این بزرگواران است.
 
آیت الله فاضل گلپایگانی با تأکید بر دست یافتنی بودن عرفان اهل‌بیت(ع)، اظهار داشت: همان‌گونه که فقه شیعه از سوی فقها به تبعیت از فقه و کلام اهل‌ بیت(ع)‌ و بر اساس روایات بیان شده است، می‌توان با ایجاد بستر مناسب عرفان اصیل اهل‌ بیت(ع)‌ را نیز در حوزه ایجاد کرد.
 
وی افزود: ما در تلاش هستیم تا نهال عرفان ائمه اطهار(ع)‌را در کشور بکاریم؛ چرا که عرفان اهل‌بیت(ع)‌ عرفانی است که می‌تواند مورد استفاده همه جهانیان قرار گیرد.
 
پژوهشگر حوزوی با بیان این‌که منابع عرفان اهل‌بیت(ع)‌ قرآن، روایات، مناجات‌ها، ادعیه، فطرت و سیره معصومان(ع)‌ است، گفت: عرفان اهل‌ بیت(ع)‌ به دو قسم نظری و عملی تقسیم می‌شود؛ عرفان نظری به معنای شناخت شهودی خدا، اسماء حسنی، صفات علیا و تجلیات اوست.
 
وی تصریح کرد: عرفان عملی یعنی شناخت انسان کامل، عبودیت و بندگی خالصانه او (در مسر انقطاع الهی و بریدن از ما سوا و دست یافتن به چشمه جوشان حکمت و تقرب کامل الهی و مقام عندیت است).
 
در ادامه آیت الله رمضانی به نقد سخنان و طرح ایشان از عرفان اهل بیت (ع) پرداخت
 
استاد گفتند: سخنان آقای فاضل گلپایگانی خطابه خوبی بود نه نظریه! بنده اعتقاد دارم همه آنچه در کتاب‌های عرفانی بیان شده و مورد قبول بزرگان است، دریافتی است از تعالیم ویژه اهل‌بیت(ع) که آن را به اصحاب خاص و ویژه خود تعلیم دادند و ما نیز باید یک تحقیق جامعی در این زمینه ارائه دهیم.
 
 
صوت کامل بیانات استاد حسن رمضانی :
 
 
 
انتهای پیام/
خواندن 3882 دفعه