کتاب «عرفان در آیینه قرآن» در دست تالیف است

جمعه, 22 مرداد 1395
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آیت الله حسن رمضانی از مدرسین برجسته حوزه علمیه قم و عضو مجمع عالی حکمت اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم گفت: کتاب «عرفان در آیینه قرآن» شامل تدوین مجموعه مباحثی است که سال‌ها در مراکز آکادمیک و حوزوی که در زمینه برگزاری دوره‌های تخصصی تبلیغ و تربیت مبلغان فعالیت می‌کنند تدریس شده که از جمله این مراکز می‌توان به موسسه امام خمینی(ره) و دانشگاه ادیان و مذاهب اشاره کرد.

استاد برجسته حوزه علمیه قم با اشاره به اهداف و دلایل خود از نگارش کتاب «عرفان در آیینه قرآن» گفت: در سالهای اخیر هجمات بسیاری نسبت به عرفان اسلامی و خاستگاه آن صورت گرفته و بیان شده که اساسا ریشه‌های عرفان اسلامی را باید در ادیان و نحله‌های دیگری جست؛ در حالی که عرفان اسلامی ریشه در فرهنگ دینی اسلام دارد و خارج از مرزهای قلمرو دینی ما نبوده و نیست.

اینکه بیان می‌شود عرفان اسلامی ریشه در تعالیم بودا و یا حتی مکاتب سرخ‌‌پوستی دارد، سخنی بس گزاف است و بنده با نگارش این کتاب در صدد آن هستم که ثابت کنم عرفان اسلامی در ابعاد نظری و عملی عمدتا دارای مبانی نبوی و سیره علوی است.

وجه تمایز این اثر با سایر کتاب‌هایی که در این زمینه به رشته تحریر درآمده را می‌توان تمرکز ویژه آن بر آیات و روایات دانست.

حضرت استاد رمضانی افزود: عمده مسائلی که در این مجموعه آمده، حول موضوعات کثیرالدوران است که میان متکلمین و عرفا و... وجود داشته و از طرفی با عنایت به شبهاتی که در طول تاریخ به عرفان اسلامی وارد شده، سعی شده این اثر به صورت سوال و جواب گردآوری شود تا در این قالب به عمده‌ترین اشکالات مطرح شده در این موضوع با استناد به آیات و روایات پاسخ داده شود. 

این استاد عرفان اسلامی با اشاره به محورهای مطرح شده در این اثر عنوان کرد: همواره برداشت‌های نادرست از متون دینی باعث زاویه گرفتن امت اسلامی از صراط مستقیم می‌شود و فهم غلط از یک روایت می‌تواند انسان را به بیراهه بکشاند؛ برای مثال این درک نابجا از جمله «لو ظهرت الحقایق لبطلت الشرایع» موجب انحرافات فکری زیادی میان مردم شده است و به همین دلیل نباید کسانی که صلاحیت و جامعیت علمی، عملی و تقوایی لازم را در فهم روایات و متون دینی ندارند، دست به تفسیر و تبیین این عبارات ببرند.

وی افزود: این سخن که بیان می‌شود اگر به حق برسیم تقید به شرع را نیاز نخواهیم داشت، دروغی بیش نیست. این ترجمان که از این متن ارائه می‌شود، ناشی از سطحی‌نگری و ظاهربینی افرادی است که دست به ترجمه‌ای این‌چنینی می‌زنند. به همین دلیل در این مجموعه با نقد برداشت‌های غلطی از این دست، به تبیین صحیح برخی از متون عرفانی پرداختیم و با مقایسه این تفاسیر با برداشت‌های سطحی مطرح شده به شبهات مطرح شده، پاسخ داده‌ایم.

آیت الله رمضانی از انتشار این اثر در آینده‌‌ای نزدیک خبر داد و گفت: مطالعه این کتاب در دانشگاه ها و مراکز تخصصی می‌توان گره از بسیاری مشکلات باز کند. این مجموعه برای اساتید، دانشجویان و طلابی که به صورت تخصصی تمایل به پیگیری موضوعات عرفان دارند، بسیار راهگشاست.

خاطر نشان می‌کنیم از آیت الله رمضانی، به تازگی اثر جدیدی در حوزه عرفان اسلامی با عنوان «عرفان علامه طباطبایی» منتشر شده است.

 

انتهای پیام/

خواندن 3249 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 04 شهریور 1395