سخنرانی استاد در همایش بزرگداشت علامه حسن زاده

جمعه, 22 مرداد 1395
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

در همایش بزرگداشت علامه حسن زاده آملی مطرح شد:

علامه حسن زاده آملي فاني در ولايت است

حضرت استاد حسن رمضانی: عالمي همچون علامه حسن زاده آملي که استاد همه علوم است کم نظير است.

 

 

 

 

آيت الله حسن رمضاني، از قديمي ترين شاگردان علامه حسن زاده آملي در همايش بزرگداشت آيت الله علامه حسن زاده آملي که 11 خرداد ماه 1391 در مشهد مقدس برگزار شد با اشاره به اين که در ميان علماي اسلام، فقيه، اصولي، مفسر، فيلسوف، محدث، متکلم و عارف فراوان بودند اما عالمي همچون علامه حسن زاده آملي که استاد همه علوم است کم نظير است، اظهار داشت: معرفت عميق و فهم دقيق علامه عامل فاني شدن ايشان در ولايت است.

ایشان افزودند: استاد حسن زاده آملي در مقام علم و عمل سرآمد است و براي طلب علم هيچ حد و مرزي را به رسميت نمي‌شناسد و از ديدگاه علامه آنچه مربوط به علم مي‌شود، بسيار قابل تکريم و احترام قرار مي‌گيرد.
آيت‌الله رمضانی ابراز کرد: استاد آنچه كه در مسير علم مفيد است مانند كتاب، قلم و استاد احترام ويژه‌ای قائل است و در حضور استاد نيز نهايت احترام و اكرام را دارد به گونه‌ای كه حتی به خود اجازه نمي‌دادند در محضر استاد خود راحت بنشينند.

استاد رمضانی با بیان اینکه انسان هر چقدر هم علم داشته باشد باید در مقابل انسان های کامل خود را فانی ببیند، تصریح کرد: این استاد گرانقدر اینگونه نبود که فقط به دنبال خواندن و نوشتن باشد بلکه در کنار تعلیم و تعلم زحمات زیادی برای تزکیه نفس و ریاضت در تربیت را بر خویشتن هموار کرده اند.

شاگرد برجسته علامه حسن زاده آملی گفت: علم، معرفت و جنبه عرفانی استاد، شاه بیت علوم ایشان بود و یکی از شاخصه های عرفان اصیل اسلامی این مرد بزرگ قدرشناسی در مقابل انسان کامل و اساتید خودش بود.

ایشان با بیان اینکه ارمغان انسان کامل برای سایر انسان ها بسیار ارزشمند است، تصریح کرد: شاخصه عرفان اسلامی، ولایت است و اگر عظمت ولایت را درک کنیم خط سلوک الی الله که همان مسیر رسول خداست را می پیماییم و این باور یک عارف به کمال رسیده است.

شاگرد علامه حسن زاده آملی با بیان حدیثی از امام جواد علیه‌السلام که انسان اگر با قدم دل به طرف خدا توجه کند و در درون حق را بشناسد افضل است و بهتر به نتیجه می‌رسد، اظهار داشت: بالاترین ریاضت دین داری است و علم و عمل جوهر انسان ساز هستند.

آيت‌الله رمضانی با اشاره به اينكه علامه حسن‌زاده آملی فقط به دنبال تعليم و تعلم نبوده بلكه در مقام تزكيه و رياضت نيز چهره‌ای بی‌نظير است، يادآور شد: وی احترام ويژه‌ای به علم می‌گذاشتند اما در مسير تربيت نفس نيز زحمات زيادی كشيده‌اند اما بالاترين رياضت را دين‌داری مي‌دانند.

استاد یادآور شد: علامه در مسير علم و عمل و تعليم، هستی خود را وقف كرده به همين دليل عظمت ملكوتی پيدا كرده است.

وی ابراز كرد: استاد هنگامی كه به زيارت ائمه معصومين علیهم‌السلام مي‌رود زجر و سختی زيادی را تحمل مي‌كند زيرا خود را در برابر ائمه علیهم‌السلام وصله ناجور مي‌داند به همين دليل با فروتنی بسياری به زيارت ائمه علیهم‌السلام مشرف می‌شود كه اين موضوع حاكی از اين است كه عارف واقعی در برابر انسان كامل فانی است.

آيت‌الله رمضانی با اشاره به اينكه استاد به طلاب تذكر مي‌دادند كه به خاطر جايگاه خود خدا را شكر كنند، يادآور شد: معرفت عميق و فهم دقيق نسبت به حقيقت عالم نتيجه شرافت عالم است كه اين موضوع در استاد جلوه‌گر است.

ایشان افزودند: علامه حسن زاده آملی پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز به رهبری امام خمینی (ره) لحظه ای از حمایت قاطعانه از نظام جمهوری اسلامی و رهبری غافل نبودند و همواره پشتیبان و حامی نظام بوده اند.

ایشان با اشاره به روایتی از امام صادق علیه‌السلام که فرمودند، کسی که در مسیر علم، تعلیم و عمل برای خدا قدم بر می دارد چراغ هدایت است، اظهار داشت: تعظیم و تکریم عالم دینی در حقیقت حرکت در راستای صداقت و راستی است.

حضرت استاد رمضانی گفتند: برگزاری همایش ها و جلسات با عنوان بزرگداشت انسان های کامل فرصت مناسبی است برای بهره مندی خودمان از علم و فهم این اساتید و باید این مجالس به صورت تخصصی و فنی برای معرفی مصادیق جامع صورت بگیرد.

{jcomments on}

خواندن 5907 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 01 مهر 1395