معرفت را باید از امثال آیت الله حسن زاده جستجو کرد

جمعه, 22 مرداد 1395
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سومين همايش طبيب روحاني پنج شنبه 26 ارديبهشت / گفتگوی عوامل همایش طبیب روحانی با آیت الله حسن رمضانی خراسانی

حضرت استاد رمضاني: علم و معرفت را بايد از وجود آيت الله حسن زاده و امثال ايشان جستجو كرد

روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي تهران: استاد حسن رمضاني از شاگردان آيت الله حسن زاده آملي گفت: دانشجوياني كه دنبال علم و معرفت هستند بايد بدانند كه دانش، علم و معرفت و تقوی در فضا معلق نيستند. بلكه بايد آن ها را در وجود شخصيت هايي مثل استاد آيت الله حسن زاده آملي و حسن زاده آملي ها جستجو كرد.

استاد رمضاني در آستانه برگزاري سومين همايش طبيب روحاني كه به تجليل از مقام آيت الله حسن زاده آملي اختصاص دارد گفت: حقیر در سال 1373  زماني كه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه تهران به دستور مقام معظم رهبري براي حضرت استاد مراسم تجليل و بزرگداشت برگزار كرد، در كتابي  که آن را به مناسبت مراسم یاد شده سامان داد ، آثار ايشان را به ده دسته آثار عرفاني و اخلاقي، آثار فلسفي و منطقي، آثار كلامي، آثار تفسيري، آثار روايي، آثار رجالي، آثار فقهي، آثار رياضي،  آثار ادبي و آثار متفرقه تقسيم و ذیل هر یک از این عناوین آثار استاد را معرفی و تبین کردم.

وي با بيان شخصيت معنوي حضرت آيت الله حسن زاده آملي و تاثير آن در جامعه اسلامي به خصوص جامعه دانشگاهي گفت: وقتي انساني داراي يك شخصيت جامع و پاك و از نظر علمي در حد اعلي و از نظر پاكي و بي رنگي در حد رفيع مطرح بوده باشد به طور طبيعي و به صورت فطري، جوان، پير و مرد و زن به طرف اين قله مايل خواهند شد و اين قاعده  یک قاعده كلي است که بر مصداق شاخصی چون حضرت استاد حسن زاده تطبیق می کند و آثار یادشده را به دنبال دارد .

حضرت استاد با توجه به عشقی که به کسب علوم داشته ودارند تا آنجايي كه در توانشان بود همه علوم رسمي زمان را در حد تخصص دنبال كرده و به دست آوردند. ایشان در كسب علم اصلا حد و مرزي را نمي شناختند. با اين شور و اشتياق به طرف تحصيل علم رفتند. از طرفي ديگر وقتي مردم مي بينند كه انساني پاك در رفتار و گفتار در گرايش هاي سياسي و در گرايش هاي اجتماعي در جامعه دنبال هيچ رنگ و تعيني نبوده و نيست و نخواهد بود به طور طبيعي يك كشش و انتظار و تمايلي به طرف حضرت استاد بوجود مي آيد.

من خودم در  سفري كه در خدمت ايشان بوديم و برای شرکت در اولين كنگره منطق در ايران که در دانشگاه شهید بهشتی  برگزار شد و حضرت استاد هم در آنجا سخنرانی داشتند از قم به تهران آمدیم، وقتي که شور و شوق دانشجويان دختر و پسر، مرد و زن و بزرگ و كوچك را مي ديدم كه به ايشان تقرب مي جستند و به عباي ايشان تبرك مي كردند فوق العاده برايم جالب بود و بعد من در مسير بازگشت از تهران به قم به ايشان گفتم آقا جان دیديد چطور این تشنگان علم ومعرفت و تقوی مثل پروانه به دور شمع وجودتان مي‌چرخيدند و اظهار تمايل و تبرك مي كردند، لذا خوب است هر از چند گاهی  به دانشگاه بیایید و این عزیزان عاشق را از برکات وجودتان محروم نکنید. ايشان فرمود شما محبت مي كنيد آقايان هم محبت مي كنند .
استاد رمضاني افزود: بايد بگويم كه هر كتابي، هر مقاله اي وقتي كه مهر حضرت استاد حسن زاده آملي به او بخورد بدون ترديد نزد عوام و خواص رواج خواهد يافت و اين گوياي همين تأثيرگذاري ايشان است.

وي در پاسخ به اين سوال كه به نظر شما گراميداشت و تجليل از مقام علمي و معنوي علمايي نظير حضرت علامه حسن زاده آملي چه تأثيري مي تواند در دانشگاه ها داشته باشد گفت:  بزرگداشت شخصيت هاي ما در حقيقت به دو منظور صورت مي گيرد يك منظور اخبار از متن واقع است.

به اين معني كه بزرگداشت اخبار از بزرگي و عظمت يك شخصيت است. صرف تشريفات و تعارفات معمولی و متعارف نيست. بزرگداشت شخصيت‌ها حركت در راستاي تطابق بين مقام (ثبوت) و اثبات است. شخصي كه در مسير تعليم و تعلم و عمل صالح و اخلاص قدم نهاده است در ديد ملكوتيان و در عالم ملكوت بزرگ مي شود. اين در حقيقت بزرگي و عظمت واقعي يك شخصيت است. اما هدف دوم اين است كه ما با این کارشخصیت های بزرگ خود را به نسل نو و جوان و دل هاي پاك و آماده معرفي مي كنيم، مطمئنا اين تشويقي است برای آنها كه در همان مسيري گام بردارند كه اين قله هاي علم و معرفت گام برداشتند و از همان مشربی بنوشند كه اين ها نوشيده اند و از همان آبشخوری وارد بشوند كه اينها وارد شده اند اين پيامي است به نسل نو. پيامي است به نسل حق جو و دانشجو.

وي در جواب اين سوال كه علامه حسن زاده آملي در چه زمينه و علومي مهارت و تبحر و تخصص دارند گفت:  من معتقدم كه ايشان در هر فني از فنون كه وارد شده اند در حد تخصص ورود دارند اگر در فقه است واقعا فقيه است. اگر در فلسفه است حقیقتا فیلسوف است. اگر در عرفان است واقعا عارف است. اگر در رياضيات، هیئت و نجوم است تخصص رياضي و هیوی و نجومي دارند و باعلوم به اصطلاع غريبه نیز در حد تخصص آشنا هستند.

وي در پايان گفت: از آنجا كه دانشجويان دنبال علم، معرفت و تقوی هستند اين را بايد بدانند كه دانش، علم و معرفت و تقوی همينطور در فضا معلق نيستند. بلكه در وجود شخصيت هايي مثل استاد حسن زاده آملي و حسن زاده آملي ها تجسم پيدا كرده اند، لذا ما همه مكلفيم، اگر واقعاً دانشجو هستيم، اگر واقعاً دنبال علم و معرفت هستيم، همه مكلف هستيم به طرف اين قله هاي علم و معرفت و تقوی برويم.

خواندن 3302 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 02 شهریور 1395