گزارش همایش طبیب روحانی علامه حسن زاده آملی

جمعه, 22 مرداد 1395
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سومين همايش طبيب روحاني و بزرگداشت مقام عالم رباني علامه حسن زاده آملي، صبح امروز 26 ارديبهشت 1392 با حضور نوراني آن حضرت، آيت الله صادق لاريجاني، رييس قوه قضاييه، آیت الله حسن رمضانی خراسانی از استادان حوزه علمیه قم، حجت الاسلام و المسلمين محمديان، مسئول نهاد مقام معظم رهبري در دانشگاه ها، دكتر منصوري، رييس دانشگاه، دكتر باقر لاريجاني، حجت الاسلام والمسلمين دكتر عيسي زاده، مسئول نهاد مقام معظم رهبري در دانشگاه، معاونان، اساتيد، روساي دانشكده ها، مسئولان، دانشجويان و كاركنان دانشگاه در سالن آمفي تئاتر سازمان مركزي اين دانشگاه برگزار شد.

در ابتداي اين مراسم مهندس موسوي، دبير اجرايي همايش، معرفي و شناخت بزرگان ديني، علما و عارفان كه مي‌توانند الگوي عملي براي رهروان و دينداران به ويژه در محيط دانشگاه باشند را از مهم ترين اهداف برگزاري اين همايش خواند و گفت: دانشگاه علوم پزشكي تهران به عنوان نماد آموزش عالي كشور در كنار پيشرفت هاي علمي، آموزشي و تحقيقاتي مسئوليت سنگيني را در حوزه نشر فرهنگ ديني و اخلاق برعهده دارد كه در اين راستا مي توان به برگزاري اين همايش اشاره كرد.

وي افزود:‌ آيت الله حسن زاده با تبحر در علوم مختلف همچون فقه، علم كلام، رياضي، طب قديم، نجوم، ادبيات، منطق، فلسفه و اخلاق گويي در جستجوي همه دانش ها بوده اند. علامه بيشتر از هر چيز مادي اين جهان با كتاب و كاغذ همنشين است و اكنون كه در مرز 85 سالگي است با تاليف كتاب لحظه اي را دور از تحقيق و تدريس نگذرانده است.

سپس دكتر منصوري، رييس دانشگاه، برگزاري اين همايش را تلاش در جهت نزديكي حوزه و دانشگاه دانست و تصريح كرد: برگزاري اين سمينارها به علت هماهنگي و تلفيقي است كه بايد طبيب روحاني و طبيب جسماني داشته باشند زيرا ما طبيبان جسماني نياز بيشتري به طبيب روحاني داريم تا از معرفت واقعي دور نشويم.

وي بر تزكيه و تعليم در كنار يكديگر تاكيد كرد و افزود: طبيبان جسماني بايد در كنار طبيبان روحاني به معالجه و درمان بيماري ها اعم از جسمي و روحي بپردازند و تشبيهي كه حضرت امير درباره حضرت محمد(ص) مي فرمايند طبيب دوار بطبه منظور همين طبيب روحاني است.

در ادامه آيت الله املي لاريجاني، رييس قوه قضائيه، علامه حسن زاده آملي را از مفاخر بزرگ و از چهره‌هاي برجسته جهان معاصر خواند و گفت: حوزه هاي علميه ساليان سال است كه از محضر ايشان فيض مي برند. گرچه بنده كمتر ازآن هستم كه در توصيف مقام ايشان باشم و همچنين چنين همايش هايي كمتر از اين هاست در عين حال همه ما وظيفه داريم در بزرگداشت اين عزيزان راه را براي ديگران ترسيم كنيم و راه را براي كساني كه مي خواهند از اين انوار استفاده كنند  و مسيري را كه طي شده بدانند ترسيم كنيم.

وي خاطر نشان كرد: بنده وقتي به آثار اين استاد فرزانه نگاه مي كنم به حيرت مي افتم كه جز عشق خدادادي در او نيست و چگونه ممكن است كه يك انسان در طول مسير زندگي و ايام عمر اين مقدار تلاش و جستجو براي حقيقت و هم عرضه آن به عالم داشته باشند. انصافا مجموعه آثار ايشان كه به طبع رسيده و آنچه به طبع نرسيده دري گرانبهاست.

پس از آن دكتر اسماعيل منصوري لاريجاني، استاد دانشگاه، نويسنده و محقق اسلامي، با ارائه سخناني در زمينه روانشناسي پزشكي، به تاثير روح بر جسم و جسم بر روح اشاره كرد و گفت: ماداميكه انسان از اعتدال نفس و مزاج خارج شود، دچار بيماري شده و از مدار اعتدال خارج مي شود لذا ذكر الهي مي تواند موجب بازگشت انسان به مدار اعتدال شود.

وي با تاكيد بر تاثير ذكر الهي در كنار طبابت و آموزش پزشكي اظهار داشت: اگر انسان از مدار اعتدال خارج شود بايد خود را بيمار بداند چرا كه تمامي ذرات عالم موزون است و در اين ميان تنها ذكر الهي مي تواند انسان را از درون و نفس مسيحايي طبيب از بيرون، بيمار را به مسير اعتدال بازگرداند.

در ادامه آیت الله حسن رمضاني از شاگردان آيت الله حسن زاده آملي، با بيان اينكه بزرگداشت مقام علم و عالم يك تشريفات نيست، خاطر نشان كرد: تكريم از مقام عالم، تعارف نيست بلكه حركت بين تطابق مقام ثبوت و اثبات است.

وي انسان را داراي دو عظمت ملكي و ملكوتي دانست و يادآور شد: انسان با علم و عمل به عظمت ملكوتي دست مي يابد و از راه شنيدن در مسير حيات قرار خواهد گرفت.

پس از آن دكتر باقر لاريجاني، با اشاره به اينكه انسان داراي ابعاد مختلفي است و شناخت اين ابعاد اهميت زيادي در چگونگي درمان بيماران دارد، گفت: در كشورهاي غربي نگاه سطح پاييني به سلامت معنوي دارند و آن را تنها در داشتن آرامش، احساس توانمندي، اميد به آينده و نگاه مثبت به ديگران داشتن خلاصه مي كنند در حالي كه در فرهنگ ايراني جايگاه والاتري براي سلامت معنوي در نظر گرفته شده است.

وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به شخصيت آيت‌الله علامه حسن‌زاده آملي گفت: افرادي همچون علامه حسن زاده آملي، كه دانش و فضيلت آنها موجب شده تا طبيبي معنوي و روحاني باشند، مي توانند بر منش و روش زندگي ما تاثير گذار باشند و ما كمتر عالمي را همچون ايشان مي بينيم كه در تخصص هاي مختلف سرآمد باشد.

سپس حجت الاسلام و المسلمين محمديان، مسئول نهاد مقام معظم رهبري در دانشگاه ها، ضمن ابراز خرسندي از برگزاري اين همايش گفت: اميدوارم مسير حكيم شدن براي پزشكان هموار تر شده باشد.

وي توحيد و اخلاق را 2 بال صعود انسان از عالم مادي دانست و تصريح كرد: توحيد به معني نقش خداوند را در هستي ديدن و اخلاق به معني نقش خليفه الهي را در هستي پياده كردن است و هيچكدام بدون مراقبت به دست نمي آيد.

در پايان دكتر اصفهاني، استاد پيشكسوت و رييس دانشكده علوم و حديث، به بيان تفاوت طب در مكاتب لائيك و مكاتب الهي پرداخت و يادآور شد: هويت انسان در اين دو مكتب بسيار متفاوت است چرا كه در مكاتب الهي، انسان داراي ابعاد روحاني است لذا نيازهاي او تنها به نيازهاي مادي و دنيوي خلاصه نمي شود.

وي طب سنتي را گنجينه اي عظيم خواند و افزود: با تاسيس دانشكده طب سنتي اميد است تا در آينده از اين گنجينه به خوبي استفاده شود.

لازم به ذكر است در اين مراسم استاد موسوي گرمارودي و استاد عليرضا قزوه، به بيان اشعاري پرداختند. همچنين همزمان با برگزاري سومين همايش طبيب روحاني، كتاب زندگينامه عالم رباني حضرت آيت الله حسن زاده آملي با مقدمه اي از دكتر منصوري منتشر شد.

خواندن 4595 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 02 شهریور 1395